NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво
3872
Под прожектора

Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе".  Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм"

| 09 Октомври 2024, 20:14 ч.
Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво
Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво
Снимка © БТА

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе". 

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.

Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.

ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА

Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов

Утвърдени и дебютиращи актьори събира на една сцена новият спектакъл на Драматичен театър „Невена Коканова” - Ямбол.

През декември трупата представя комедията „Среща в Санлис” на френския драматург Жан Ануи. За избора на пиесата и на екипа, нагърбил се с нейното поставяне, разказва режисьорът Стоян Радев.

Ще се опитаме да разкажем чистосърдечно и искрено историята, която Жан Ануи ни е предложил. „Среща в Санлис” е не просто чудесна пиеса, тя е великолепна пиеса и в това се убеждаваме, колкото повече я четем, анализираме и разработваме сега при репетициите, сподели пред журналисти в Ямбол Стоян Радев, режисьор и актьор от Варненския театър.  

Поканата за поставянето именно на това произведение идва от театъра в Ямбол. Радев признава, че доскоро не е познавал творбата на Ануи и е решил, че ще поеме ангажимент само ако пиес

Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей. Стойността на предметите е най-високата, дарявана някога на музей във Великобритания.

Британският бизнесмен Пърсивал Дейвид (1892-1964) е колекционирал предмети от Европа, Япония, Хонконг и Китай. 

Колекцията е дадена назаем на музея през 2009 г. в специално проектираната двуезична стая, с онлайн каталог, достъпен за гледане по целия свят, тъй като Дейвид е искал личната му колекция да се използва за информиране и вдъхновяване на хората.

„Благодарен съм за щедростта на фондация „Пърсивал Дейвид“, които повериха за постоянно своята несравнима частна колекция на Британския музей“, каза директорът на Британския музей д

Два отпечатъка на творбата на Банкси „Момичето с балона“ ще бъдат продадени на търг в САЩ, съобщава Би Би Си.

Те са част от колекцията на Стив Лазаридис - бивш агент и фотограф на графити артиста, като се очаква те да бъдат продадени за около 60 000 до 80 000 щатски долара.

 По време на търг на „Сотбис“ през октомври 2018 г. друго копие от тази творба се самоунищожи и се превърна в произведението „Любовта е в кошчето“.

Миналия месец още един отпечатък на „Момичето с балона“ придоби известност, след като бе откраднат от галерия „Гроув“ в Лондон и впоследствие намерен от полицията.

Търгът включва и някои от другите най-ранни известни творби на Банкси, включително розов отпечатък с шаблон на плъх, който държи бормашина в моторна лодка, и изображение на бунтовник, който хвърля цветя.

Д

Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.

Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.

В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.

Входът за празничния концерт ще бъде свободен.

Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".

По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен, създавайки 10 филмови продукции. От тях към днешна дата са съхранени две - "Любовта е лудост" и "Бай Ганьо", част от сцените от който дори са заснети в чужбина, следвайки произведението на Алеко Константинов. За този филм дори е бил създаден и плакат, който се смята за първия подобен за български филм, каза още доц. Донев.

Преди срещата той откри и специална изложба в централното фоайе на Доходното здание, която показва и разказва за живота на Гендов.

Програмата на "Есенни театрални срещи в Русе" продължи днес с постановката "Моята вечер, твоята нощ" на режисьора Димитър Коцев - Шошо, с актьорите Александър Сано и Мартина Апостолова, с които публиката също имаше и "Среща с автограф".

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.

В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.

Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.

Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.

 Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се

Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“. 

По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.

„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.

Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.

Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.

Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Това каза американската актриса Ан Кюсак. Тя беше част от журито на международния кино-литературен фестивал „Синелибри".

По думите й добрите обноски са много важни в кино индустрията: „Ако някой ти  помогне да спечелиш роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ“. За себе си Ан Кюсак казва, че е изживяла а

С четири биса и продължителни аплодисменти завърши първият концерт на Йонас Кауфман и американското сопрано Рейчъл Уилис-Сьоренсен в София.

Тенорът пристига в София със съпругата си Кристиан Луц, оперен режисьор, която го аплодираше от първия ред на партера в зала 1 на НДК, заедно с министъра на културата Найден Тодоров. 

Под акомпанимента на Софийската филхармония с диригент Йохан Ридер, в съботната вечер, звучаха арии, дуети и песни от опери и оперети на Леонкавало – „Палячи“, Пучини – „Бохеми“, „Турандот“, Джордано – „Андре Шение“, Лехар – „Джудита“, „Фраскита“, „Страната на усмивките“, „Веселата вдовица“, Йохан Щраус – „Една нощ в

Утре от 17:00 ч. е предвидена среща и с Маргарита Петкова и Добромир Банев в зала "Европа" на Доходното здание. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 03:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
3872
Под прожектора

Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен, създавайки 10 филмови продукции.От тях към днешна дата са съхранени две - "Любовта е лудост" и "Бай Ганьо", част от сцените от който дори са заснети в чужбина, следвайки произведението на Алеко Константинов.

| 09 Октомври 2024, 20:14 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво
Доц. Александър Донев: В началото на 20-и век филмовата култура у нас е била на високо ниво
Снимка © БТА

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе". 

Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.

Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.

ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА

Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов

Утвърдени и дебютиращи актьори събира на една сцена новият спектакъл на Драматичен театър „Невена Коканова” - Ямбол.

През декември трупата представя комедията „Среща в Санлис” на френския драматург Жан Ануи. За избора на пиесата и на екипа, нагърбил се с нейното поставяне, разказва режисьорът Стоян Радев.

Ще се опитаме да разкажем чистосърдечно и искрено историята, която Жан Ануи ни е предложил. „Среща в Санлис” е не просто чудесна пиеса, тя е великолепна пиеса и в това се убеждаваме, колкото повече я четем, анализираме и разработваме сега при репетициите, сподели пред журналисти в Ямбол Стоян Радев, режисьор и актьор от Варненския театър.  

Поканата за поставянето именно на това произведение идва от театъра в Ямбол. Радев признава, че доскоро не е познавал творбата на Ануи и е решил, че ще поеме ангажимент само ако пиес

Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей. Стойността на предметите е най-високата, дарявана някога на музей във Великобритания.

Британският бизнесмен Пърсивал Дейвид (1892-1964) е колекционирал предмети от Европа, Япония, Хонконг и Китай. 

Колекцията е дадена назаем на музея през 2009 г. в специално проектираната двуезична стая, с онлайн каталог, достъпен за гледане по целия свят, тъй като Дейвид е искал личната му колекция да се използва за информиране и вдъхновяване на хората.

„Благодарен съм за щедростта на фондация „Пърсивал Дейвид“, които повериха за постоянно своята несравнима частна колекция на Британския музей“, каза директорът на Британския музей д

Два отпечатъка на творбата на Банкси „Момичето с балона“ ще бъдат продадени на търг в САЩ, съобщава Би Би Си.

Те са част от колекцията на Стив Лазаридис - бивш агент и фотограф на графити артиста, като се очаква те да бъдат продадени за около 60 000 до 80 000 щатски долара.

 По време на търг на „Сотбис“ през октомври 2018 г. друго копие от тази творба се самоунищожи и се превърна в произведението „Любовта е в кошчето“.

Миналия месец още един отпечатък на „Момичето с балона“ придоби известност, след като бе откраднат от галерия „Гроув“ в Лондон и впоследствие намерен от полицията.

Търгът включва и някои от другите най-ранни известни творби на Банкси, включително розов отпечатък с шаблон на плъх, който държи бормашина в моторна лодка, и изображение на бунтовник, който хвърля цветя.

Д

Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.

Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.

В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.

Входът за празничния концерт ще бъде свободен.

По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен, създавайки 10 филмови продукции. От тях към днешна дата са съхранени две - "Любовта е лудост" и "Бай Ганьо", част от сцените от който дори са заснети в чужбина, следвайки произведението на Алеко Константинов. За този филм дори е бил създаден и плакат, който се смята за първия подобен за български филм, каза още доц. Донев.

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.

В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.

Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.

Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.

 Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се

Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“. 

По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.

„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.

Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.

Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.

Не приемам за даденост нито една от ролите, които съм изиграла, нито хората, с които съм работила. Да изживееш мечтата си е нещо различно, защото едно е реалността, съвсем друго са фантазиите. Мечтите са постижими за всеки, който е приземен и ги преследва. Това каза американската актриса Ан Кюсак. Тя беше част от журито на международния кино-литературен фестивал „Синелибри".

По думите й добрите обноски са много важни в кино индустрията: „Ако някой ти  помогне да спечелиш роля или да се придвижиш напред в кариерата си, е важно да кажеш „Благодаря“. Защото нищо не можеш да направиш сам. Не можеш да стигнеш там, където искаш, без помощта на други хора. Затова е важно да проявяваш уважение и да признаваш усилията на тези хора, които са ти оказали помощ“. За себе си Ан Кюсак казва, че е изживяла а

С четири биса и продължителни аплодисменти завърши първият концерт на Йонас Кауфман и американското сопрано Рейчъл Уилис-Сьоренсен в София.

Тенорът пристига в София със съпругата си Кристиан Луц, оперен режисьор, която го аплодираше от първия ред на партера в зала 1 на НДК, заедно с министъра на културата Найден Тодоров. 

Под акомпанимента на Софийската филхармония с диригент Йохан Ридер, в съботната вечер, звучаха арии, дуети и песни от опери и оперети на Леонкавало – „Палячи“, Пучини – „Бохеми“, „Турандот“, Джордано – „Андре Шение“, Лехар – „Джудита“, „Фраскита“, „Страната на усмивките“, „Веселата вдовица“, Йохан Щраус – „Една нощ в

Преди срещата той откри и специална изложба в централното фоайе на Доходното здание, която показва и разказва за живота на Гендов.

Програмата на "Есенни театрални срещи в Русе" продължи днес с постановката "Моята вечер, твоята нощ" на режисьора Димитър Коцев - Шошо, с актьорите Александър Сано и Мартина Апостолова, с които публиката също имаше и "Среща с автограф".

Утре от 17:00 ч. е предвидена среща и с Маргарита Петкова и Добромир Банев в зала "Европа" на Доходното здание. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.